O akademiku
Historia
Po utworzeniu w 1919 roku Uniwersytetu Poznańskiego zaszła konieczność zapewnienia studentom i nauczycielom akademickim zaplecza socjalnego. W związku z tym w latach 1925- 1929 zbudowano akademik ze szpitalem uniwersyteckim. Projekt został wykonany przez Rogera Sławskiego. Na początku obiekt oddano do użytku jako hotel dla Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. Wcześniej w tym miejscu mieścił się Fort Waldersee.
W 1984 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków.
Obiekt historyczny o monumentalnej architekturze z portykiem i kolumnami o stylizowanych głowicach korynckich w centrum z lekko wysuniętymi skrzydłami bocznymi.
Nad portykiem znajduje się zwieńczenie w formie schodkowego szczytu z napisem „Dom Akademicki”.
W wyniku działań wojennych gmach został poważnie zniszczony, konstrukcja dachowa uległa spaleniu. Krótko po wojnie rozpoczęto jego odbudowę.
W 2016 roku rozpoczął się remont Domu Studenckiego Hanka, który trwał 2 lata. Inwestycja kosztowała ponad 42 mln zł. Projekt budowlany opracował architekt Piotr Barełkowski, a wykonawcą prac została firma SKANSKA S.A.
Po remoncie DS HANKA dysponuje dwustoma miejscami dla studentów. Mieści się tutaj 106 pokoi jednoosobowych (w tym 4 pokoje przystosowane dla osoby z niepełnosprawnością) oraz 47 pokoi dwuosobowych. W obiekcie funkcjonują 2 windy dla mieszkańców.
Piętra 1-3 posiadają po dwie wspólne kuchnie. Każda kuchnia wyposażona jest w piekarnik i płyty indukcyjne oraz zlewozmywak. Wszystkie pokoje na 4. piętrze posiadają aneks kuchenny (zlewozmywak i płyta indukcyjna na dwa palniki). Kuchnie nie są wyposażone w naczynia i garnki. Każdy pokój posiada własną łazienkę i małą lodówkę.
Nagrody
„Modernizacja roku 2017” w kategorii obiekty hotelowo-konferencyjne
![](https://dshanka.amu.edu.pl/wp-content/uploads/2023/10/unnamed-1024x793.jpg)
I nagroda w kategorii obiekt mieszkalno – hotelowy jako budynek przyjazny osobom z niepełnosprawnościami przyznawana przez Kapitułę IV Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”